Zgromadzenie Narodowe: Orędzie prezydenta Dudy. Bojkot opozycji

13 Июль 14:18   24 wiev


Zgromadzenie Narodowe: Orędzie prezydenta Dudy. Bojkot opozycji

- Właśnie tutaj, w salach rezydencji władców Rzeczypospolitej, wielokrotnie obradowały obie izby naszego parlamentu, uchwalając najważniejsze w dziejach ojczystych akty prawne - mówił prezydent Andrzej Duda w orędziu wygłaszanym przed Zgromadzeniem Narodowym na dziedzińcu Zamku Królewskiego.

W tym kontekście przywołał konfederację warszawską, uchwaloną 28 stycznia 1573 roku, by zagwarantować wszystkim obywatelom wolność religijną i równe prawa, niezależnie od wyznawanej wiary. - A działo się to – przypomnijmy – w II połowie XVI wieku, w tym samym czasie, gdy wiele krajów Europy ogarniały wojny religijne. Zaledwie niecałe pół roku wcześniej w Paryżu rozegrały się krwawe wydarzenia, nazwane nocą św. Bartłomieja - mówił Andrzej Duda.


Marszałek #Sejm @MarekKuchcinski w @tvp_info o braku udziału części opozycji w obchodach #550latSejmu: Takie wielkie, ważne rocznice powinny jednoczyć wszystkich obywateli RP, bez względu na poglądy, wyznanie, narodowość. pic.twitter.com/6UR2SINVk3— Sejm RP (@KancelariaSejmu) 13 lipca 2018

Mądrość posłów i senatorów - powiedział prezydent - "pozwoliła zapobiec podobnej tragedii w Rzeczypospolitej". - Kiedy gdzie indziej starano się uzyskać dominację nad mniejszościami i innowiercami, w Polsce wprowadzono zasadę tolerancji. Słuszność tej decyzji potwierdziła historia - dodał prezydent

Jako drugi z aktów, które uchwalono na Zamku Królewskim, prezydent wymienił Konstytucję z 3 maja 1791 roku. - Obie izby parlamentu, zebrane przy podwójnej liczbie posłów i obradujące pod węzłem konfederacji, uchwaliły wtedy pierwszą w Europie i drugą na świecie (...) ustawę zasadniczą, która określiła podstawy na wskroś nowoczesnego ustroju państwowego - podkreślił prezydent.

Zaznaczył, że nie obyło się wtedy bez sporów i gwałtownych dyskusji, ale konstytucja została uchwalona i - jak powiedział prezydent "mimo że nie zdołała wtedy ocalić naszego państwa przed zakusami mocarstw ościennych, to jednak potomni nazwali ówczesny sejm Sejmem Wielkim – nie tylko dla jego wyjątkowej liczebności, lecz nade wszystko właśnie z powodu jego niezwykłych dokonań".

Dzisiaj Zamek Królewski i plac Zamkowy można oglądać z takiej perspektywy i z takiej odległości. Obywatelu, nie zaglądaj! Państwo obchodzi rocznice parlamentaryzmu...⁦@RMF24pl⁩ pic.twitter.com/7pn55SAxbM— Mariusz Piekarski (@Piekarski_M) 13 lipca 2018 Opozycja bojkotuje orędzie prezydenta. "Zachowamy się przyzwoicie, tak jak oczekują Polacy"

- Zachowamy się przyzwoicie, tak jak oczekują Polacy - powiedział PAP rzecznik PSL Jakub Stefaniak, pytany czy jego formacja weźmie udział w piątkowym Zgromadzeniu Narodowym.

Według nieoficjalnych informacji politycy PSL mają nie wysłuchać orędzia prezydenta Andrzeja Dudy, które zostanie wygłoszone przed Zgromadzeniem.

W Zgromadzeniu, które rozpocznie się w południe na Zamku Królewskim, nie weźmie udziału PO.

Wystąpienia prezydenta nie zamierza wysłuchać także Nowoczesna, o czym powiedziała PAP w piątek szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Według nieoficjalnych informacji, politycy tej partii pojawią się na posiedzeniu ZN, a następnie opuszczą salę.Najnowsze wiadomości
TOP