Burmistrz Bemowa wręczył puchar na Cyrkowym Festiwalu

12 Ноябрь 17:21   44 wiev


Burmistrz Bemowa wręczył puchar na Cyrkowym Festiwalu

Wiceburmistrz Bemowa Marek Lipiński nie kryje swojej sympatii dla sztuki cyrkowej. W tym roku zasiadł nawet w profesjonalnym cyrkowym jury, obok dyrektorów cyrków z Polski i Europy, przedstawiciela Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych, Dyrektora Szkoły Cyrkowej w Julinku i od lat zaprzyjaźnionego z Cyrkiem Zalewski aktora Karola Strasburgera.

Wbrew skierowanym 7 sierpnia b.r. do podległych jednostek zaleceniom Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz – Waltz, Marek Lipiński otwarcie wspiera sztukę cyrkową - na uroczystej Gali reprezentował Dzielnicę Bemowo i przy owacjach publiczności wręczył ufundowany przez nią Puchar. Wykazał się przy tym sporym wyczuciem w dziedzinie sztuki cyrkowej – jego faworytką została bowiem artystka Elizabeth Axt, która zdobyła również Grand Prix tegorocznego Festiwalu.

– Nie tak dawno temu wsparcie miasta dla naszych Festiwali nie było niczym nadzwyczajnym. Dziś, gest Pana Burmistrza daje nadzieje, że wracamy do normalności. Cieszy nas, że ma on w tej kwestii zdrowe podejście. Wynika ono z wysokiej świadomości i wiedzy na temat współczesnego cyrku, których brakuje naszym przeciwnikom. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie dla sztuki cyrkowej, która jest elementem kulturowego dziedzictwa Europy – mówi Ewa Zalewska, dyrektor Festiwalu.


Przypomnijmy, 17 maja 2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Prezydenta m.st. Warszawy na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który już w ub. roku stwierdził nieważność zarządzenia zakazującego najmu stołecznych gruntów na rzecz pokazów cyrkowych z udziałem zwierząt, podpisanego przez Hannę Gronkiewicz - Waltz.

Wyrok oznacza, że Zrządzenie Prezydent Warszawy nr 51/2016 z 19 stycznia 2016 r. jest nieważne, tym samym zostało ono prawomocnie usunięte z obrotu prawnego. Zgodnie z nim podległe miastu jednostki nie mogły także brać udziału w dystrybucji materiałów promocyjnych cyrków. Mimo tego faktu, Prezydent Warszawy już po wyroku NSA, 7 sierpnia 2017 r. wysłała do podległych sobie dyrektorów biur i burmistrzów dzielnic deklarację, że podtrzymuje swoje stanowisko o konieczności odmawiania współpracy z cyrkami tradycyjnymi.

W ramach Festiwalu odbędzie się jeszcze 8 przedstawień: 14, 15, 21 i 22 października (soboty o godz. 14.00 i 18.00, a w niedziele o 12.00 i 14.00)

Na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Cyrkowej tryumfowali:

Grand Prix Festiwalu, Puchar Burmistrza Bemowa i Nagroda Cyrku Korona – Elizabeth Axt

Złoty Clown - Don Christian

Srebrny Clown: Duo Szejbe, Cretu Brothers i Adrenaline Team

Nagroda publiczności – Bazan Sisters

Nagroda Cyrku Zalewski – Miclas Bergson (Cyrk Olimpia) i Diorios

Nagroda Cyrku Korona i nagroda ZPR – Kamil Zalewski

Wyróżnienia i mini-statuetki – uczniowie szkoły cyrkowej w Julinku

hs, mat. prasoweNajnowsze wiadomości
TOP