​Bielan: Trzeba będzie na nowo ułożyć relacje między Zjednoczoną Prawicą a prezydentem

13 Ноябрь 08:48   45 wiev


​Bielan: Trzeba będzie na nowo ułożyć relacje między Zjednoczoną Prawicą a prezydentem

Bielan zadeklarował, że Zjednoczona Prawica "wyszła panu prezydentowi naprzeciw". "Z całą pewnością nie największy klub PiS będzie wskazywał wszystkich 15 sędziów do KRS" - podkreślił, nawiązując do sprzeciwu prezydenta wobec wybieraniu członków KRS większością zwykłą, proponowaną przez PiS.

Jak dodał, w poprawkach Zjednoczonej Prawicy uwzględniono obawy prezydenta wobec poszerzenia kompetencji dla ministra sprawiedliwości w związku ze wskazywaniem członków Sądu Najwyższego. "Jeśli chodzi o Sąd Najwyższy również wyszliśmy naprzeciw prezydentowi i te zapisy już się nie znajdują w propozycjach kompromisowych" - poinformował.


Jego zdaniem, prezydent w przyszłym tygodniu odpowie na propozycje Zjednoczonej Prawicy i być może dojdzie do kolejnego spotkania Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Wiceprezes Polski Razem podkreślił też, że Zjednoczona Prawica "będzie rozczarowana" pozostawieniem Małgorzaty Gersdorf na stanowisku I prezes SN po osiągnięciu przez nią wieku emerytalnego i przejścia w stan spoczynku. "Pani prezes jest symbolem tych wszystkich negatywnych zjawisk, które naszym zdaniem w SN miały miejsce" - ocenił wicemarszałek Senatu.

Bielan wypowiedział się również na temat planów powołania nowego ugrupowania w ramach Zjednoczonej Prawicy. Jak podkreślił, pod względem organizacyjnym będzie to ta sama partia, co Polska Razem, tylko o innej nazwie. "To nie jest żadna partia prezydencka i ta nowa partia w żaden sposób nie będzie w żadnej kontrze do Zjednoczonej Prawicy" - zaznaczył.

Zapowiedział, że nazwa zostanie ujawniona na kongresie Polski Razem, który odbędzie się w sobotę, 4 listopada. Wcześniej Bielan poinformował PAP, że Jarosław Kaczyński przyjął zaproszenie na listopadowy kongres i wygłosi na nim przemówienie.Najnowsze wiadomości
TOP