Opel wprowadza do Polski nowy model z fabrycznym LPG. Za grosze przejedzie 1300 km

13 Ноябрь 09:49   29 wiev


Opel wprowadza do Polski nowy model z fabrycznym LPG. Za grosze przejedzie 1300 km

Crossland X w wersji LPG jest produkowany w zakładach Opla. W ocenie konstruktorów dzięki zastosowaniu utwardzonych zaworów i gniazd zaworowych trzycylindrowy silnik 1.2/81 KM charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością. Elektroniczny multizawór jest połączony z czujnikiem optycznym w zbiorniku LPG, co zapewnia bardziej precyzyjny pomiar ilości paliwa i większą kulturę pracy układu w czasie jazdy na rezerwie w porównaniu z tradycyjnymi instalacjami LPG.


Jazda na LPG jest sygnalizowana kontrolką, która gaśnie, gdy samochód przełącza się na benzynę. Kierowca widzi także zasięg przy danej ilości benzyny lub gazu w zbiorniku.

A jeśli już mowa o zasięgu, to w ocenie producenta zapas obydwu rodzajów paliwa łącznie pozwala na pokonanie nawet 1300 km.Oszczędna jazda z LPG

Trzycylindrowy silnik współpracuje z pięciobiegową przekładnią manualną. W mieście na "setkę" Crossland X LPG ma zużywać 8,4 l gazu i 6,8 l benzyny. W trasie odpowiednio 6,0 l/4,5 l. W cyklu mieszanym 6,9 l LPG i 5,4 l bezołowiowej na 100 km podróży.

Z obliczeń wynika też, że koszty eksploatacji crossovera Opla na paliwie LPG są niższe w porównaniu z benzyną o 106 zł na każde 1000 przejechanych kilometrów:

Paliwo

Cena

Średnie zużycie paliwa na 100 km

Koszt paliwa na 1000 km

Pb 95

4,55 zł/l

5,4 l/100km

246 zł

LPG

2,04 zł/l

6,9 l/100km

140 zł

Nie jest tajemnicą, że LPG pozwala zaoszczędzić znaczne kwoty na stacji paliw w porównaniu z benzyną. Dotyczy to zwłaszcza osób pokonujących dalekie trasy. A w niektórych krajach kierowcy mogą liczyć na udogodnienia podatkowe, przykładowo niemiecki rząd zadeklarował utrzymanie ulg podatkowych za korzystanie z LPG do 2022 roku.

Samochody zasilane skroploną mieszanką propanu i butanu są bardziej przyjazne dla środowiska niż pojazdy zużywające tradycyjne paliwo, gdyż emitują mniej dwutlenku węgla. LPG jest dostępny w całej Europie na około 25 tys. stacji paliw.

Opel Crossland X z silnikiem zasilanym fabrycznie montowanym LPG jest dostępny w Polsce w wersji Enjoy w cenie od 69 300 zł. Auto może być wyposażone m.in. w pełni diodowe reflektory, wyświetlacz projekcyjny (Head Up), panoramiczną kamerę cofania obejmującą kąt 180 stopni oraz system wykrywania senności kierowcy.Najnowsze wiadomości
TOP