Koniec ze zmianą czasu w Polsce? Unia może zastopować projekt

13 Ноябрь 15:34   49 wiev


Projekt PSL został jednogłośnie poparty przez sejmową komisje administracji i spraw wewnętrznych. 

- Ale taka deklaracja wszystkich partii na komisji jest niesamowita, to się strasznie rzadko zdarza. (...) Nie mogę powstrzymać radości, bo to jest jeden z niewielu projektów, który cieszy się takim poparciem społecznym i posłów - mówił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczając, że za autorami projektu jest dopiero pierwsze czytanie, a przed nimi sporo pracy.

PSL motywowało swój projekt, przygotowany przez Marka Sawickiego, m.in. względami ekonomicznymi, zdrowotnymi i społecznymi. Entuzjazm posłów może być jednak przedwczesny. Okazuje się, że rezygnację z czasu zimowego mogą zablokować unijne przepisy.


Jak ustaliło Radio ZET, chodzi o dyrektywę z 19 stycznia 2001 roku, która określa, kiedy zaczyna się i kończy czas letni w całej Unii. W 2014 roku Komisja Europejska zleciła analizę, z której wynika, że zharmonizowany czas we wszystkich krajach wspólnoty jest niezbędny ze względu na wspólny rynek.

"Gdyby któryś z krajów zdecydował się nie zmieniać czasu z letniego na zimowy i odwrotnie - spowodowałoby to niedogodności i zakłócenia dla obywateli i przedsiębiorstw" - głosi analiza KE.

AZA, MM, M, Radio ZetNajnowsze wiadomości
TOP