Dwóch generałów nie zostało zaproszoych na uroczystości SOP. "To osoby skompromitowane"

13 Июнь 13:01   164 wiev


Dwóch generałów nie zostało zaproszoych na uroczystości SOP. "To osoby skompromitowane"

We wtorek na dziedzińcu Belwederu odbyły się uroczystości Służby Ochrony Państwa, podczas których został nadany sztandar SOP, wręczono odznaczenia państwowe, a także odbyło się ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy. Na Twitterze pojawiła się informacja o uczestnictwie w uroczystościach Służby Ochrony Państwa b. szefa BOR gen. Mariana Janickiego i b. wiceszefa BOR gen. Pawła Bielawnego.

Wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński odnosząc się w środę, w TV Republika do informacji o udziale w święcie SOP Janickiego oraz Bielawnego podkreślił, że jest to nieprawda.


- Wczoraj się pojawiła jakaś nieprawdziwa informacja, że oni rzekomo mieli uczestniczyć w obchodach święta Służby Ochrony Państwa - nic podobnego - mówił. - To są osoby skompromitowane i nikt ich nie zapraszał i nie uczestniczyły w tych uroczystościach - myślę choćby o generale Janickim, czy jego zastępcy panu Bielawnym - tłumaczył.

Zdaniem wiceministra MSWiA Biuro Ochrony Rządu nie zapewniło odpowiedniej ochrony delegacji, która 10 kwietnia 2010 r. samolotem Tu-154M zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. - W sposób ewidentny wtedy Biuro Ochrony Rządu zadań wobec prezydenta nie wypełniło, czyli nie zapewniło na odpowiednim poziomie bezpieczeństwa głowie państwa, co skończyło się wielką tragedią - mówił. Zieliński przypomniał, że "otrzymał wtedy awans w stopniu generalskim ówczesny szef Biura Ochrony Rządu - a dzisiejszy działacz Platformy Obywatelskiej dodajmy - generał Janicki". Zdaniem wiceministra MSWiA "to jest coś nieprawdopodobnego". - Właśnie tak wyglądało wtedy państwo pod rządami Platformy Obywatelskiej i PSL-u, pod rządami Donalda Tuska - zamiast dymisji i zamiast rozliczenia, a także osądzenia tego, co się zdarzyło, czyli tego niedopełnienia obowiązków, następuje awans - dodał.

Zieliński podkreślił, że nowa formacja SOP nawiązuje do "najlepszych doświadczeń i tradycji, ale z drugiej strony eliminuje to, co było złe i wymagało korekty". Jego zdaniem służby powinny być dofinansowane, funkcjonariusze odpowiednio szkoleni a wakaty zapełniane nowymi funkcjonariuszami. - Wakaty bezpieczeństwa nie zapewniają, bezpieczeństwo zapewniają funkcjonariusze - zapraszam do zainteresowania pracą w służbach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo - dodał wiceminister.

1 lutego weszła w życie ustawa, która powołała Służbę Ochrony Państwa w miejsce Biura Ochrony Rządu. Zadania SOP nie ograniczają się tylko do działań ochronnych VIP-ów i najważniejszych obiektów. Nowa służba ma też zadania polegające na rozpoznawaniu i zapobieganiu przestępstwom m.in. przeciwko Polsce, życiu lub zdrowiu, bezpieczeństwu powszechnemu, bezpieczeństwu w komunikacji, porządkowi publicznemu, zamachom i czynnej napaści, skierowanym przeciwko ochranianym osobom oraz bezpieczeństwu ochranianych obiektów.Najnowsze wiadomości
TOP