Mroczny wątek w karierze nowej szefowej CIA. Gina Haspel nadzorowała stosowanie tortur

13 Март 21:18   136 wiev


Mroczny wątek w karierze nowej szefowej CIA. Gina Haspel nadzorowała stosowanie tortur

Decyzją Donalda Trumpa, nowym sekretarzem stanu za Rexa Tillersona został Mike Pompeo, który do tej pory sprawował stanowisko dyrektora CIA. Jego miejsce zajęła Gina Haspel, która dotychczas pełniła funkcję jego zastępcy.

Okazuje się, że pracująca od 1985 roku w CIA Haspel, realizowała powierzone jej zadania nie tylko w kraju, ale również za granicą. Kontrowersje budzi fakt, że brała udział w programie CIA, który dotyczył stosowania tortur wobec więźniów podejrzewanych o terroryzm. Haspel miała nadzorować w 2002 roku stosowanie tortur wobec dwóch mężczyzn Abu Zubaydaha i Abd al-Rahima al-Nashiriego, którzy są podejrzewani o terroryzm. Obydwaj byli torturowani na terytorium w Polsce.


Według tego, co opisuje gazeta.pl za "The New York Times" brała także udział w zniszczeniu taśm wideo, które dokumentowały brutalne przesłuchania z tajnych więzień amerykańskiego wywiadu, m.in w Tajlandii i w Polsce. Zubaydah podczas tortur miał być podtapiany 83 razy w ciągu miesiąca, agenci wiele razy uderzali jego głową o ścianę, przetrzymywali nago. W końcu uznali, że nie posiada żadnych tajnych informacji. Nagrania z przesłuchań miały zostać zniszczone jak donosi dziennik z rozkazu Haspel. CIA jednak zdementowała te doniesienia. Po opublikowanym przez Komisję Senacką USA raporcie o torturach amerykańskiego wywiadu, Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) pod koniec 2014 roku wszczął postępowanie karne przeciwko kilku agentom CIA. Wśród nich była Haspel.

W czerwcu 2017 roku ETPC zwrócił się do niemieckiego Prokuratora Generalnego, by wydał nakaz aresztowania Haspel. Powodem miało być to, że nadzorowała ośrodek, w którym torturowano m.in. Abu Zubaydaha. Jednocześnie otrzymała nagrodę im. George’a W. Bush za walkę z terroryzmem.Najnowsze wiadomości
TOP