Rosja nie ustępuje w sprawie Skripala. "Nie powinno się grozić państwu posiadającemu broń jądrową"

14 Март 15:31   90 wiev


Rosja nie ustępuje w sprawie Skripala. "Nie powinno się grozić państwu posiadającemu broń jądrową"

Centrowy dziennik "The Times" podkreśla ton rzeczniczki rosyjskiego MSZ Marii Zacharowej, która ostrzegła we wtorek, że "nie powinno się grozić państwu posiadającemu broń jądrową", a w odpowiedzi na spekulacje o cofnięciu telewizji RT (dawniej Russia Today) licencji na nadawanie w Wielkiej Brytanii dodała, że w takiej sytuacji w Rosji "nie będą działać żadne brytyjskie media".

"Times" podkreślił, że od poniedziałkowego wystąpienia w Izbie Gmin brytyjska szefowa rządu Theresa May oraz minister spraw zagranicznych Boris Johnson konsultowali się z władzami Niemiec, Francji i USA w sprawie uzyskania ich poparcia.


W środę Wielka Brytania przedstawi też swoje stanowisko na forum NATO, a May ma przedstawić w parlamencie planowaną reakcję rządu na działania Rosji; według mediów przewiduje się szereg sankcji finansowych i personalnych oraz wydalenie z kraju części rosyjskich dyplomatów.

Jednocześnie w rozmowie z "Timesem" były szef rządowej agencji odpowiedzialnej za cyberbezpieczeństwo GCHQ Robert Hannigan ostrzegł przed odwetowym atakiem cybernetycznym Wielkiej Brytanii, podkreślając, że "cyberkonflikt nie jest w niczyim interesie". - Musimy być pewni, że wszystko, co robimy, jest zgodne z naszymi wartościami - dodał.

Z kolei lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny na łamach "Timesa" wezwał brytyjski rząd do nałożenia dotkliwych sankcji finansowych na Rosję i rosyjskich oligarchów, jako potencjalne cele wskazując m.in. właściciela klubu piłkarskiego Chelsea FC Romana Abramowicza, współwłaściciela Arsenalu Aliszera Usmanowa, a także wicepremiera Rosji Igora Szuwałowa.

Jego zdaniem problemu nie rozwiąże zakaz nadawania dla RT, wycofanie oficjalnej brytyjskiej delegacji z czerwcowych piłkarskich mistrzostw świata w Rosji, wspólne stanowisko NATO "ani żadna z podobnych bzdur, które jedynie pozwolą na trzy kolejne lata tego samego".

- Dla Putina naprawdę nieprzyjemne byłoby, gdyby Anglicy wreszcie pogonili dziesiątki rosyjskich urzędników i oligarchów z ich rodzinami i pieniędzmi - ocenił.

Dziennik odnotował także tajemniczą śmierć byłego wicedyrektora rosyjskich państwowych linii lotniczych Aerofłot Nikołaja Głuszkowa. Głuszkow, który był krytykiem Putina i przyjacielem oligarchy Borisa Bieriezowskiego, został w poniedziałek znaleziony martwy w swoim mieszkaniu na południowym zachodzie Londynu. Śledztwo w tej sprawie prowadzi wydział antyterrorystyczny policji metropolitalnej.

"Skandal wokół osoby Skripala rozwija się w obliczu najpoważniejszych zagrożeń dla zachodnich demokracji od czasu zimnej wojny" - ocenił "Times" w komentarzu redakcyjnym, poświęconym cofaniu się demokracji na całym świecie i rosnącym autorytarnym nastrojom w Rosji, Chinach, Europie Wschodniej, a także na Bliskim i Dalekim Wschodzie.

Konserwatywny dziennik "Telegraph" zwrócił uwagę, że Rosja jednoznacznie odrzuciła brytyjskie ultimatum w sprawie przedstawienia wyjaśnień dotyczących śmierci Skripala. Publicysta gazety Philip Johnston ocenił jednak, że po przedstawieniu żądań Putinowi brytyjska premier "musi pójść za ciosem i pokazać równie zdecydowane działania".

"Po tym, jak w poniedziałek (podczas wystąpienia W Izbie Gmin) zachowała się jak lwica, May musi uważać, żeby teraz nie wyjść na małą myszkę. Niektórzy porównują tę sytuację z wojną o Falklandy i (...) są tu pewne podobieństwa: kobieta na stanowisku premiera, lewicowy lider Partii Pracy, ultimatum postawione przywódcy, który swój wizerunek buduje na własnej nieustępliwości i zmienności sojuszników. Podczas debaty z Izbie Gmin po inwazji w 1982 roku (polityk Partii Konserwatywnej) Enoch Powell powiedział, że kraj wkrótce się dowie, czy Thatcher zasługuje na przydomek Żelazna Dama. Wszyscy znamy odpowiedź. Teraz pytanie brzmi: z jakiego metalu jest premier May?" - napisał.

Tabloid "Daily Mail" również podkreślił stanowczą reakcję Rosji, pisząc na pierwszej stronie, że poprzez ostrą retorykę "Putin podnosi stawkę" w sporze wokół ataku na Skripala. Gazeta odnotowała także śmierć Głuszkowa, pisząc, że jest to "zagadkowa śmierć kolejnego krytyka" Kremla.

Jednocześnie zaznaczono, że rośnie poparcie dla zbojkotowania w jakiejś formie czerwcowych piłkarskich mistrzostw świata w Rosji, odkąd poparcie dla takiego pomysłu wyrazili politycy najważniejszych brytyjskich partii, a także szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin i redaktor naczelny niemieckiej gazety "Bild" Julian Reichelt.

Brytyjskie ultimatum wobec Rosji na złożenie wyjaśnień w sprawie użycia rosyjskiej broni chemicznej na terytorium Wielkiej Brytanii w ataku na Siergieja Skripala i jego córkę Julię minęło o północy z wtorku na środę. May ma się pojawić w Izbie Gmin krótko po południu, by przedstawić odpowiedź rządu w Londynie, w tym ewentualne sankcje wobec Kremla i jego sojuszników.Najnowsze wiadomości
TOP